Adventní oslavy v Čelákovicích byly zahájeny vlastně už v pátek 29. listopadu, a to rozsvícením stromu v Sedlčánkách, svébytné části našeho města pod „taktovkou“ osadního výboru. V sobotu 30. listopadu proběhly oslavy zahájení adventu 2013 v centru našeho města.
Náměstí a ulice kolem něj byly zaplněny stánky, v nichž každý nalezl něco pro sebe – od hraček, přes adventní a vánoční výzdobu až po občerstvení. Děti i dospělí si mohli také vyrobit třeba svíčku nebo svícen, což bylo v chladném počasí náročné, ale velmi pěkné.
V Městském muzeu byla zahájena výstava s názvem „Čokoláda, královna sladkosti aneb příběh sladkého hříchu“ – výstava svým zaměřením odpovídá svátečnímu času, v němž sladkosti a jejich mlsání hraje poměrně velkou roli. Navštívit ji můžete do 26. 1. 2014, doprovodná přednáška k výstavě se uskuteční v Muzeu ve čtvrtek 23. 1. 2014 od 18.30 hodin.
Základní umělecká škola zahájila svůj program v 10 hodin u tradičního keramického betlému na nádvoří školy, kde zazpívaly nejmenší děti navštěvující Studio pro předškoláčky pod vedením paní učitelky Jitky Rutrlové. Program naší ZUŠky pokračoval pak v prostorách školy, kde jsme měli možnost zhlédnout představení „Gloria“, a na náměstí, kde se v komponovaném programu „Vítáme zimu“ představili žáci školy. Odpolední program na náměstí obohatila Skupina NEŘEŽ a Vánoční divadlo Čertíka Ferdy, které jistě potěšily jak dospělé, tak děti.
Zahájení adventu neprobíhalo jen na náměstí, ale také v přilehlých ulicích, Ve Skále, v Kavárně Paříž, v Galerii U Radnice a „Na Statku“. Všechny tyto lokality mají svého „genia loci“, který jim dává – zejména Skále – nádech tajemna a propůjčuje jim magickou atmosféru, která byla adventními oslavami ještě umocněna.
Zahájení adventu se zúčastnily též školy – Kamenka svým dnem otevřených dveří, kdy žáci, rodiče i příchozí mají možnost vidět školu trochu jinak než je běžné. Gymnázium uspořádalo pro příchozí vánoční setkání spojené s workshopy a ochutnávkou štrúdlu.
Městský dům dětí a mládeže připravil tradiční adventní „dílničky“, jichž se zúčastnily především děti, které tak měly možnost připravit malý dárek.
Adventní oslavy byly završeny dvěma koncerty, v kostele Nanebevzetí Panny Marie, kde vystoupil Chrámový sbor z Lysé nad Labem, a v Irish Music Pub, kde se představili Yetti On (Schelinger revival) a T.M.Z.T.M. Možná spojení nesourodého – a možná taková adventní připomínka tolerance a schopnosti přijímat i to jiné.
Na závěr si dovolím poděkovat všem, kteří se na oslavách podíleli, od zajišťování a naplňování kulturního programu po technické zajištění akce. Věřte, že to je akce náročná, a vyžaduje plné nasazení od všech zúčastněných.
Asi nikdo z nás nestihl navštívit úplně všechno, co se nabízelo. Nevadí – za rok se sejdeme na našem náměstí znovu. Znovu nás pohltí sváteční atmosféra, která nás naladí na adventní týdny, v nichž očekáváme příchod Vánoc, příchod Spasitele. Ať je pro Vás všechny tato čtyřtýdenní doba dobou klidu, pohody a radostných příprav na vánoční svátky.
Zdeňka Tichá