ENDE

Vyhledávání

Přihlášení Cookies
Bezpečné Čelákovice

Město Čelákovice

Informační portál města a úřadu
Jaro/léto - Městské muzeum - tvrz, nádvoří

Jaro/léto - Městské muzeum - tvrz, nádvoří

Kaple a křížky

CELAKOVICE kriz u kostelaNPM 02

Kříž před kostelem Nanebevzetí Panny Marie

Na zděné čtvercové základně barokní profilovaný podstavec s chronogramem 1733. Na něm vztyčený vzhůru se zužující hranol, zakončený litinovým křížem s korpusem Krista. Poblíž kříže památná lípa, zasazená na počest svatby císaře Františka Josefa I. s princeznou  Alžbětou (Sissi) v roce 1854.

DSC 0047

Kříž před radnicí

Pískovcový pylon zakončený křížem s korpusem Krista, osazený na podstavci s letopočtem 1823, postavený na místě dřevěného misijního kříže z roku 1628.

CELAKOVICE kriz nadrazi 159

Kříž u nádraží

Jižně od nádražní budovy stojí kamenný kříž z roku 1833. Jeho účel není přesně znám. Stál na bývalém rozcestí starých cest na Kozovazy a Záluží, byl místem zastavení, vybízejících k odpočinku a zamyšlení o pomíjivosti pozemského života, jak napovídá zbytek obtížně čitelného textu. Zajímavý vypouklý útvar na hlavici podstavce, zdobený na povrchu oválnými a kruhovými terčíky. Kříž je po rekonstrukci. 
kollárova (2)

Kříž v Kollárově ulici

Původně umístěn při rozcestí na Záluží a Mochov. Na pískovcové podnoži stojí hranolový podstavec s širší patkou a vrcholovou římsou. Na něm je osazen vysoký hladký válcovitý sloup s členěnou patkou, v horní části je zakončen prstencem a výše nad ním stupňovitou hranolovou hlavicí na ní je kovářsky zhotovený kopinatý kříž.
CELAKOVICE kaplicka Ruska 317

Kaple Panny Marie

Ruská ulice. Z cihel zděná kaple s letopočtem 1898 s vchodem uzavřeným ozdobnou mříží a se zvonem, který byl znovu odlit v roce 2004.
Sedlčánky

Kaple sv. Jana Křtitele

V Sedlčánkách na návsi. Zděná kaple obdélníkového půdorysu s dvoumetrovou zvonicí.


křížek (2)

Boží muka

Na polní cestě, tzv. prostřeďáku. Zděná boží muka z kamene a cihel na zděném podstavci se stříškou, na které je umístěn kříž s korpusem Ježíše Krista.

Císařská Kuchyně (2)

Kaple sv. Václava

Přibližně ve středu Císařské Kuchyně. Zděná kaple obdélníkového půdorysu zastřešená sedlovou střechou. Vstup je ze severní strany jednokřídlými dveřmi.

záluží2

Zvonička v Záluží

Uprostřed návsi v Záluží.  Na dvou pískovcových stupních stojí pilíř, který má rozšířenou patku zakončenou hlavicí. Na její horní části je litinových kříž s korpusem Ježíše Krista.19.7.2013 8:26:00 | přečteno 6720x | jana.pezlova
 
Město Čelákovice
load