Urbanismus
Dům v pásu zeleně
Stavební parcela pro Dům seniorů se nachází uvnitř pásu zeleně a zahrádek okolo podzemí vedeného Čelákovického potoka. Toto území je po obvodu lemováno souvislou zástavbou v ulicích Kostelní a Na Hrádku. Zelený pás okolo potoka dnes není průchozí, je však reálné skrz něj vést pěší trasu od nám. 15. Května na jihu přes park u Tvrze okolo kostela Nanebevzetí Panny Marie až ke zdymadlu na Labi.
Dům seniorů tedy svou polohou v zeleni a zahrádkách uvnitř zástavby není městským domem, jenž by formoval ulici ale spíše solitérem v zeleni.
Snažili jsme se proto pro dům najít takovou formu hmoty a výrazu, která by vůči okolním stavbám působila měkce a zároveň reagovala na soudkovitý tvar parcely. Pro umístění a tvar hmoty je také zásadní dodržení předepsaného odstupu, minimálně rovného výšce budovy od všech okolních staveb.
Vzhledem k tomu, že pro Dům seniorů je ze své podstaty objektem, sdružujícím komunitu seniorů, jenž by měl svým uspořádáním napomáhat setkávání, navrhli jsme dům zalomeného tvaru, jenž svým prohnutím rámuje společný prostor - náměstíčko se stromy a lavičkami. Dům je jako pokrčená dlaň, obklopující náměstíčko se seniory spočívajícími na lavičkách pod lipami.
Prohnutý tvar hmoty zároveň reaguje na soudkovitý tvar parcely - prohnutí parcely a prohnutí domu proti sobě tvoří prostor zahrady zaobleného tvaru. Na rozdíl od hmoty přímé tak dům seniorů vytváří předprostor, jenž má těžiště a střed.
Soulad s územním plánem: "Pro lokalitu Za Kovárnou jsou závazné pouze podlažnost fronty do náměstí bez výškové dominanty, tj. 4. a 5. nadzemní podlaží bude ustupující na 2/3 hmoty. Obytná funkce může převažovat v polyfunkčním uspořádání objektu."
Stavba je navržena jako klidná horizontální hmota se 4 nadzemními podlažími a pátým ustupujícím na 2/3 hmoty.
Uspořádání navazujícího parteru včetně řešení dopravy v klidu:
Parter objektu by měl být v maximální míře parkový a pobytový, nad zatrubněným potokem by měla od severu k jihu procházet pěší trasa, která bude tečovat parkový předprostor seniorského domu. Pro zapojení seniorů do života města je dobré, že okolo parčíku před domem budou procházet do parku u kostela obyvatelé všech věkových kategorií. Stávající parkování na parcele bude částečně nahrazeno parkovištěm v suterénu seniorského domu v kombinaci s potřebným množstvím parkovacích míst nutných pro provoz domu. Přístup skrz pozemek k parcele č. 165 a 164/ je zachován (doporučujeme zatravněnou dlažbu). Vjezd do suterénu je na jižní fasádě domu rampou - co nejblíže ke komunikaci.
Vazba na DPS Kostelní: nový seniorský dům navazuje přímo střední halou na průchod k DPS Kostelní.
Dům Architektonické řešení, funkční skladba a provoz
charakter domu a obytné venkovní prostředí: cílem je přirozené propojení domu seniorů s parkovými a zahradními plochami okolo. Stavba je dle zadání navržena pro 70-90 spoluočanů pokročilého věku.
Souhlasíme s doporučenou skladbou bytů jednolůžkových a dvojlůžkových v poměru 5.1 v kapacitě do 70 lůžek. S tím, že tento poměr lze i v budoucnu upravovat spojováním nebo dělením konstrukčních modulů šířky 4,0 m až 4,7 m.
V přízemí (1NP) jsou soustředěny společenské funkce a denní stacionář:
- denní centrum a stacionář
- společenská část (jídelna, sál, foyer, kaple, dílny, odpočívárny, knihovna-mediatéka)
- hospodářská část (příprava a výdejna jídla, prádelna)
- ambulantní pečovatelská služba
- ošetřovatelská služba
- aktivační terapie
- volno časové aktivity - "Klub důchodců"
- služby lékaře
V suterénu (1PP) je navrženo:
- parkování (pro potřeby seniorského domu i jako náhrada zabraných míst na parkovišti)
- technologické zázemí (kotelna, odpadové hospodářství, sklady, hlavní uzávěr vody atd.)
V typických nadzemních podlažích (2NP, 3NP, 4NP) jsou navrženy obytné jednotky:
- bydlení seniorů
- bydlení seniorů v režimu odlehčovací služby
- bydlení seniorů v režimu domácího hospice (mobilního)
Nadzemní podlaží jsou řešena jako bezbariérová usnadňující pohyb a orientaci osobám s pohybovým, zrakovým, sluchovým a mentálním postižením a osobám pokročilého věku. Vertikální komunikace (schodiště, rampy) jsou doplněny osobním a nákladním výtahem.
Horizontální a vertikální komunikace umožní obyvatelům domu korzovat domem a spočinout ve společenských zákoutích s možnostmi denních aktivit (dílna, knihovna, sezení), jež jsou navrženy na obou koncích chodeb v každém podlaží. Na všechny obytné jednotky navazuje exteriér - senioři mohou část dne, i když se nebudou moci dobře pohybovat trávit na balkoně, pečovat o své květiny nebo se slunit.
V ustupujícím podlaží (5NP) jsou navrženy prostornější obytné jednotky s většími terasami pro vitálnější seniory s dlouhodobějším pobytem nebo páry.
Architektonické řešení stavby: dům má výraz civilní, pobytový, usiluje spíše o docílení klidného a příjemného životního prostoru seniorů v zeleni, nežli o architektonické gesto. Důraz je kladen na dostatek prostorů, kde se mohou senioři setkávat, v exteriéru i interiéru.