Ústřední veřejné prostranství města získává po roce stavebních prací reprezentativní charakter hlavního náměstí. Celý rekonstruovaný prostor navazuje na dříve realizované úpravy městského parteru: ulice Sedláčkovu, Stankovského, Rybářskou, Na Stráni, území Za Kovárnou a dostavbu proluky v jižní části náměstí s propojením do ul. Komenského. To vše obsahoval projekt regenerace městského centra připravený zhruba před deseti lety a postupně uváděný do života.
Na Náměstí 5. Května dochází k propojení významných městských linií, cest pěší i cyklistů, vytvoření místa setkávání i křížení směrů s cílem zjednodušit pohyb a poukázat na hlavní fenomény města na Labi – vodu a zeleň. Poměrně rozsáhlý prostor bychom ve stručnosti mohli rozdělit na tři části: rekonstruovanou frontu podél jižní hrany s vytvořením dopravního napojení do Komenského, převážně zklidněnou zónu bohatě doplněnou zelení a rozšířenou o malé prostranství před novou lékárnou, nově vybudovanou severní frontu s rozšířeným chodníkem a propojením do prostoru před CMC, kde jsou stávající vzrostlé stromy a zelené plochy doplněny dvaceti nově vysázenými platany v pravidelném sponu, které v budoucnu vytvoří velkou zastíněnou plochu.
A nakonec centrální část. Zpevněná plocha s povrchem z žulové mozaiky protnutá úhlopříčnými pásky velkoformátové pískovcové dlažby, která svými rozměry i strukturou vychází z původní dlažby před pomníkem padlých. I ta je lemovaná zelenou alejí v prodloužení ulice Sedláčkova, průvodní myšlenkou centrálního prostoru je ale „vodní cesta“ tvořená třemi prvky – kašnou, potokem a výtryskem řazenými na ose náměstí. Kamenná kašna umístěná v nejvyšším bodě náměstí vodu pomyslně přelévá do vodního kanálu v asociaci potoka, výtrysk z dlažby v nejnižším místě náměstí pak vodní cestu uzavírá. Tento prostor je záměrně střídmý a klidný, je připraven jako prostranství určené k zabydlení a doplnění podle potřeb a v návaznosti na kulturní, společenský a obchodní program města. Je jednoduchý, otevřený, umožňuje díky své velkorysosti různorodé využití a rozvinutí koncepce dle nových inspirativních námětů, Jsme si jisti, že bude v nejbližší době doplněn výtvarnými prvky či alternativním mobiliářem podporujícími rekreační funkci prostoru.
Věříme, že náměstí bude dostatečně plnit své poslání, umožňovat shromažďování občanů při různorodých slavnostních příležitostech i neformálních setkáních, poskytne příjemné zastavení na cestě podél Labe místním občanům i náhodným kolemjdoucím. Doufáme, že voda, se kterou jsme se rozhodli pracovat, se stane i symbolem cesty, pohybu a inspirací pro další proměny a rozvoj města Čelákovic.
Ing. arch. Jana Přibylová, Ing. arch. Marek Tichý, Ing. arch. Magdalena Vojtková