Příručka poskytuje základní informace a odpovědi na otázky týkající se životního prostředí (aktualizovaná k datu 7. 1. 2020). Je určena pro občany Čelákovic, Sedlčánek a Záluží u Čelákovic.
Zvířata mají mnohem citlivější smysly než lidé. Zábavní pyrotechnika přináší do života zvířat zmatek, úzkost a strach.
Nádoby pro třídění odpadů, včetně nádob na směsný komunální odpad, umístěné na veřejném prostranství, slouží pro odpady občanů. Odpady, vznikající při výkonu živnosti nebo při provozu firmy, nesmí být do těchto nádob odkládány! Pro podnikatelský odpad nesmí být využívány ani odpadkové koše v ulicích.
Rozsah kůrovcové kalamity je největší v historii ČR! Vlastníci a nájemci lesů jsou odpovědni za zachování lesa.
Poslední dobou se občané dotazují na drobný hmyz, který se vykytuje zejména na lípách. Jedná se o ploštice, které dle sdělení inspektora specialisty z Ústředního kontrolního zkušebního ústavu zemědělského (oddělení rostlinolékařské inspekce Praha) nejsou nebezpečné ani závadné v porovnání s jinými druhy ploštic. Jde o zvláštní a někdy i pachovou záležitost. Proto se také proti tomuto druhu nepodnikají žádná zvláštní opatření s cílem redukce počtu jedinců nebo celých kolonií.
Všichni, kdo mají rádi přírodu a zvířata, mohou vyrazit na výlet do záchranné stanice pro zraněné živočichy v Huslíku u Poděbrad. Do nového sídla se přestěhovala z již nevyhovujících prostor v nedaleké obci Pátek. Stanice vznikla rekonstrukcí bývalé hájovny v městském lese Huslík v neurbanizovaném prostoru mezi Poděbrady a Libicí nad Cidlinou. Slavnostního otevření se ve středu 2. prosince zúčastnili hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Marek Semerád (oba ČSSD).
Biomasa byla pro lidstvo vždy přirozeným zdrojem energie. To však trochu přestalo platit s objevením a využíváním fosilních paliv. V posledních letech si uvědomujeme, že tyto zdroje nejsou nekonečné a svět, ze kterého je čerpáme , není nezničitelný, a tak se k biomase tam, kde to lze, opět pokorně a rádi vracíme.Vývoj lidstva je těsně spjat s energetikou . Biomasa, především dřevo ,jako zdroj energie slouží lidstvu již od doby kamenné.
Uhlíková stopa je měřítkem dopadu lidské činnosti na životní prostředí a na klimatické změny. Uhlíková stopa se zaměřuje na množství skleníkových plynů, které produkujeme naším každodenním životem, například spalováním fosilních paliv pro výrobu elektřiny nebo tepla, dopravou atd. Vyjadřuje se v ekvivalentech oxidu uhličitého (CO2), udává se v hmotnostních jednotkách – kilogramech a tunách. Jednoduše řečeno, uhlíková stopa je množství oxidu uhličitého a ostatních skleníkových plynů, uvolněné během životního cyklu produktu, který používáme, poskytnutím služby, cestováním, a podobně.
Zraněná zvířata potřebují vaší pomoc! Pokud naleznete zvíře v nouzi, kontaktujte záchrannou stanici (viz. přílohy)
Tento den v roce 1993 vyhlásila světovým dnem vody OSN. Lidé si začali uvědomovat, že se pitná voda stává stále vzácnější a není jí všude dostatek, což je jeden z nejzávažnější celosvětových problémů. Většina z nás možná neví, že ani v současné době téměř miliarda lidí po celém světě nemá přístup k nezávadné pitné vodě.