ENDE

Vyhledávání

Přihlášení Cookies
Bezpečné Čelákovice

Město Čelákovice

Informační portál města a úřadu
Jaro - velikonoce 2

Jaro - velikonoce 2

Jarní úklid v domácnostech

Jarní úklid   plakátek

Jarní úklid v domácnostech

Nastalo jaro a s jeho příchodem se probouzí zimou uspaná příroda. Tráva vypadá svěžejší a je obohacena prvními jarními květy. Tažní ptáci se vracejí a pospíchají s hnízděním. I vzduch se zdá být provoněný novotou. V tomto čase i my lidé máme potřebu udělat si ve svých obydlích pořádek či dokonce zatoužíme po obměně věcí v našich domácnostech. Třídíme a přebíráme, co se nám již nehodí, obměňujeme šatník a vybavení nebo jsme našli již nepoužitelné barvy od minulého malování v zadním rohu sklepa. A pak KAM S TOU HROMADOU VĚCÍ. Po rozkliknutí článku se dozvíte více.


SKLO – staré oštípané skleničky, sklenice od zavařenin a kečupů, nezálohované sklo od nápojů, tabulkové sklo z oken a dveří (není nutno rozbíjet na malé kousky) vhoďte do zeleného kontejneru na sklo.

PAPÍR – časopisy, noviny, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky, nebo knihy, papír s kancelářskými sponkami (není nutno sponky odstraňovat) to vše patří do modrého kontejneru na papír.

PLASTY – fólie, sáčky, plastové tašky, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů, pěnový polystyren (menší kus) tyto kousky patří do žlutého kontejneru na plasty.

TEXTIL – použitelné oblečení nabídněte kamarádkám, na charitu nebo vhoďte do speciálního kontejneru na textil.

ELEKTRICKÉ ZAŘÍZENÍ – staré a nefunkční elektrické spotřebiče, baterie a akumulátory podléhají takzvanému „zpětnému odběru“, který zajišťují specializované firmy. Při nákupu nového zboží této kategorie zaplatíme v ceně příspěvek na provoz míst zpětného odběru a následnou recyklaci, takže si tuto službu vlastně „předplatíme.“ Místa, kde můžeme takové vysloužilé výrobky zdarma odkládat, jsou označována jako „Místa zpětného odběru“. Nejčastěji jsou zřízená ve sběrných dvorech, nebo v prodejnách elektro, ale i na úřadech nebo ve školách.

Drobné elektrozařízení a baterie se také sbírají do speciálních červených kontejnerů.

KOVY – drobný kovový odpad jako jsou plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky můžete vhodit do šedých kontejnerů na kovy. Další kovové odpady – trubky, roury, plechy, hrnce, vany, kola a další objemnější předměty od Vás převezmou ve sběrném dvoře.

A co do sběrného dvora? Takový odpad, který se pro svůj objem, nebo hmotnost nevejde do běžných nádob. Konkrétně se tedy jedná o rozbitý nábytek, koberce, linoleum, matrace a další vybavení domácností (např. starý porcelán, keramika, záchodová mísa, umyvadlo, zrcadlo). Dále nebezpečný odpad (obaly od barev, laků a jiných chemikálií), stavební suť, jiný stavební odpad a zeminu.

Provozní doba sběrného dvora na adrese Čelakovského 1429, Čelákovice je:

úterý a čtvrtek 10:00 – 15:00, středa a pátek 12:00 – 18:00, sobota 9:00 – 12:00 a 14:00 - 17:00.

Sběrné místo v Sedlčánkách (v ul. Na Hrázi) má otevřeno v pátek 16:00 - 17:00 a v sobotu 10:00 - 11:30.

Využít můžete také mobilního sběru. Ten bude letos v našem městě probíhat ve dnech 15. dubna (místo sběru ulice 28. října u hřiště SK Union a ulice Polská na křižovatce s Lidickou) a 22. dubna (Záluží u hřiště, Císařská Kuchyně u pomníčku a Sedlčánky u pobočky knihovny) v čase od 8 do 12 hod.

Děkujeme, že třídíte, má to smysl.

Odbor životního prostředí

(zdroj obrázku EKO-KOM)
16.3.2023 14:59:15 - aktualizováno 16.3.2023 15:04:00 | přečteno 121x | veronika.dunikova
 
Město Čelákovice
load