ENDE

Vyhledávání

Přihlášení Cookies
Bezpečné Čelákovice

Město Čelákovice

Informační portál města a úřadu
Jaro/léto - Městské muzeum - tvrz, nádvoří

Jaro/léto - Městské muzeum - tvrz, nádvoří

Šmejdi

Vážení spoluobčané,
v sobotu 2. srpna 2014 byly ve vysílání večerních zpráv na TV Prima zmíněny Čelákovice, a to v souvislosti s pořádáním akcí tzv. šmejdů.

Společnost, která akci pořádala, ji našemu Kulturnímu domu nabídla jako výstavu potravinářského sortimentu, resp. ochutnávku pro zvané společnosti, zvané hosty.
Jeden z našich občanů se obrátil na městskou policii s letáčkem – pozvánkou, kterou našel ve schránce. Městská policie kontaktovala živnostenský odbor Brandýs n. L. s žádostí o provedení kontroly akce.
Akce začala ve středu 4. 6. 2014 v 9 hodin a poté, co pracovníci kulturního domu zjistili, kam akce směřuje, ředitel kulturního domu akci ukončil a pořadatele akce vykázal z kulturního domu (cca mezi 10.30 a 11 hodin).
Vedoucí kontrolorů živnostenského úřadu nám telefonicky sdělil, že kontrola na místě skutečně proběhla. Rovněž sdělil, že podobné akce musejí být hlášeny na České obchodní inspekci; dochází ale ke zneužití zákona – firma zdůvodní, že když jde o ochutnávku, tak je to degustace. Tato taktika patří k novým taktikám těchto firem poté, co se na jejich nekalé praktiky více zaměřila pozornost veřejnosti.
V případě této akce bohužel ve velmi krátké době došlo k tomu, že byly finančně poškozeny dvě občanky našeho města, které podlehly manipulativnímu jednání a oznámení o tzv. výhře.
Ubezpečuji Vás, že ředitel kulturního domu podobné akce odmítá a nepořádá je, právě s ohledem na Vás, na naše občany. Věřte, že podobných nabídek dostává kulturní dům mnoho. V tomto případě firma, která akci zajišťovala, obelstila svým přístupem pořadatele. Personál kulturního domu bude do budoucna ještě obezřetnější.

Ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí  plánujeme besedu zejména pro seniory o nekalých praktikách tzv. šmejdů, doplněnou případně o aktuální problematiku spotřebitelských úvěrů.
Apelujeme zejména na naše starší spoluobčany, aby nepodléhali byť adresně zasílaným pozvánkám – firmy nyní označované obecně jako „šmejdi“ mají velmi propracovaný systém manipulace s lidmi a snaží se získávat peníze všemi možnými prostředky.

PhDr. Zdeňka Tichá, starostka města

6.8.2014 14:59:47 | přečteno 954x | Bc. Martin Chramosta
 
Město Čelákovice
load