Strategie prevence rizikového chování dětí a mládeže ve městě
●odbor školství, informací a kultury
Prevence rizikového chování (záškoláctví, vandalismus, agrese, šikana, kyberšikana, gambling, užívání návykových látek, sebepoškozování, poruchy příjmu potravy, rasismus a další) je důležitou součástí výchovy našich dětí. Zejména na základních školách, kde děti tráví většinu dne, je této oblasti věnována značná péče a pozornost. Ze zákona jsou tzv. Minimální preventivní programy zakotveny do školních vzdělávacích programů. Za jejich tvorbu a realizaci zodpovídá ředitel školy a školní metodik prevence.
Strategii prevence řeší i samospráva města, která dlouhodobě financuje mnohé preventivní programy a odborné služby ze svého rozpočtu.
Z důvodu zefektivnění a sjednocení postupu zadala Rada města zpracování komplexního projektu „Prevence rizikového chování dětí a mládeže“, časově vymezeného na léta 2016 až 2018.
Projekt zpracovalo PPPK – Pedagogické, psychologické a právní poradenství Praha 5, do praxe byl zaveden s novým školním rokem 2016/2017.
Jde o kontinuální program zaměřený na výchovu ke zdravému životnímu stylu a rozvoj pozitivního sociálního chování, na vzdělávání pedagogických pracovníků v oblastech diagnostiky a řešení krizového chování, akceptuje významnou roli rodičů a široké rodiny při výchově dětí, nepomíjí všeobecnou prevenci zaměřenou na širší populaci.
Projekt je koncepčně rozdělen do dvou rovnocenných částí:
Volnočasové aktivity realizované na území města pro děti a mládež a Systém prevence rizikového chování v rámci Minimálních preventivních programů základních škol a v oblasti spolupráce školy a rodiny.
Kvalitní nabídku zájmových aktivit garantují příspěvkové organizace zřízené a financované městem, Městský dům dětí a mládeže a Čelákovická sportovní, jejichž činnost je zaměřena především na práci s dětmi a mládeží. Stejně tak dotační programy, kterými město podporuje sportovní kluby a spolky jsou cíleny k této věkové skupině.
Je třeba počítat s tím, že existují a budou existovat děti a mladí lidé, pro které nejsou nabízené programy atraktivní či dostupné. Specifická selektivní prevence je zde na místě. Systematické a cílené působení odborníků na školní mládež je velmi významnou a nepominutelnou složkou i tohoto projektu. Jeho realizace byla svěřena osvědčeným odborníkům, týmu JUDr. Karla Kašpara, jehož pilotní projekt probíhal v minulých letech na základní škole v Kostelní ulici.
Zcela zabránit výskytu rizikového chování dětí není možné. Ve shodě a společným úsilím všech, kteří se v této oblasti angažují, je však možné rizika oddálit či snížit.
Město, jako zřizovatel základních škol, je připraveno i nadále vytvářet pro prevenci rizikového chování našich dětí podmínky. Rada města schválila 2. etapu realizace projektu na období září 2018 - červen 2020 a dále na období září 2020 až červen 2022.