ENDE

Vyhledávání

Přihlášení Cookies
Bezpečné Čelákovice

Město Čelákovice

Informační portál města a úřadu
Zima - strom vánoce

Zima - strom vánoce

Začátek nového školního roku 2018/2019 se blíží

Prázdniny končí a nový školní rok 2018/2019 je za dveřmi. Jde Vaše dítě poprvé do školy? Přesto, že ho budete ze začátku do školy doprovázet, je dobré cestu do školy i ze školy nacvičit. Vysvětlit malému žáčkovi, kde jsou nebezpečná místa, jakým způsobem se na přechodech rozhlédnout a jak se při přecházení chovat. Samozřejmě ti starší cestu do školy už dávno znají, nicméně pro ně platí stejná pravidla.
I v letošním školním roce 2018/2019 budou v ranních hodinách dohlížet na bezpečnost u přechodů a poblíž základních škol strážníci MP společně s asistenty MP. Cestu ze školy však musí každý školák bezpečně zvládnout sám. Proto i se staršími školáky doporučujeme připomenout si nebezpečná a riziková místa. Děti, plné zážitků, často vybíhají ze školy, diskutují s kamarády, honí se a na své bezpečné chování často zapomínají.
S tímto také souvisí nepravdivé tvrzení, že chodec má na přechodu pro chodce absolutní přednost. ŽÁDNÉ TAKOVÉ PRAVIDLO NEEXISTUJE! Řidiči vozidel sice musí umožnit chodci bezpečné přecházení, ale chodec NESMÍ vstupovat do vozovky „bezprostředně" před jedoucí vozidlo.
Zákon č. 361/2000 Sb., znění § 54 odst. 3) - Jakmile vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Nevidomý chodec signalizuje úmysl přejít vozovku mávnutím bílou slepeckou holí ve směru přecházení. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy; nachází-li se na přechodu pro chodce nebo na vozovce, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí těchto vozidel. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. Chodec musí dát přednost tramvaji.
Kinetická energie jedoucího automobilu neumožňuje okamžité zastavení a chodec se tak vystavuje značnému riziku. Také bychom rádi upozornili na vhodnost doplnění oděvu reflexními prvky (především v zimním období a za snížené viditelnosti) i při pohybu po komunikacích osvětlených veřejným osvětlením. Přestože nám to zákon nenařizuje (na rozdíl od neosvětlených komunikací), zvyšujeme tím svou viditelnost a tím snižujeme riziko našeho přehlédnutí řidičem.
Tímto také apelujeme i na všechny řidiče, aby v tomto období, tedy na konci prázdnin a začátku nového školního roku, věnovali zejména ve městech a obcích, zvláště pak v okolí škol a dětských hřišť, řízení svých vozidel maximální pozornost.
Pokud se bude vaše ratolest vypravovat do školy sama, měla by při odchodu z bytu nebo domu zkontrolovat uzamčení dveří. Klíče od bytu by děti neměly nosit viditelně. Také svým dětem připomeňte, aby se nebavily s cizími lidmi, a aby si hlavně od nich nic nebraly. Je dobré si i telefonicky či jiným způsobem zkontrolovat, zda už je dítě ze školy doma a zeptat se, co dělá.

Na závěr bychom chtěli všem malým i větším školákům popřát úspěšně zvládnuté začátky školního roku 2018/2019.

27.8.2018 9:46:33 | přečteno 335x | jaroslav.netik
 
Město Čelákovice
load