Hezčí Čelákovice? Pomůžete pár kliknutími v telefonu nebo na webu!

Lepší místo je unikátní služba, díky které může kdokoliv během pár minut jednoduše a pohodlně informovat městský úřad o jakémkoliv problému či nápadu na zlepšení veřejného prostoru, a vše je soustředěno na jednom místě.

Rozbitou houpačku na dětském hřišti, přebujelou zeleň nebo tip, jak využít zanedbaný plácek - to vše stačí vyfotit a vložit na www.lepsimisto.cz. Tipy lze hlásit také přímo z ulice prostřednictvím chytrého telefonu. Zaslané podněty mohou ostatní lidé dále mohou komentovat, sdílet či společně vymýšlet řešení, které mnohdy sami dokážou i realizovat.

Nejdéle služba funguje v Kolíně, kde už tamní radnice spolu s obyvateli úspěšně vyřešila více než sto hlášení. Aktivně Lepší místo používá také Kutná Hora, Lysá nad Labem nebo Proseč. A co je důležité - aplikace je pro občany i radnice k dispozici zdarma.

Lepší místoje nástroj pro komunikaci mezi občanem a úřadem a platforma pro zapojování firem i jednotlivců do vylepšování veřejného prostoru. Výhodami této služby jednoznačně jsou systematičnost a přehlednost, konkrétnost a přesnost, rychlost, péče přímo kompetentní osoby, přehled o veřejném mínění a také to, že je zveřejňováno i to, co se povedlo, a rovněž třeba i vysvětlení, proč nelze některý problém řešit hned, ať už je to kvůli nedostatku finančních prostředků či proto, že věc nespadá do kompetence obce.

Na šíření užitečného pomocníka do dalších měst se podílí Fond Otakara Motejla, který v rámci podpory aktivních občanů na stránkách www.nasstat.cz nabízí řadu dalších aplikací, jež lidem umožní například zjistit rozpočet obce, sledovat, kolik korun z daní jde na vzdělání nebo na pokrytí státního dluhu, či kontrolovat, zda v okolí obce nejsou nelegální herny. Jednou z nabízených aplikací je také Lepší místo, kterou vyvíjí a provozuje stejnojmenná nezisková organizace.

Pro zastupitele města Čelákovic, pozvané hosty i pro veřejnost je připravena prezentace této služby, a to ve středu 16. dubna 2014 od 18 hodin v obřadní síni budovy radnice Městského úřadu Čelákovic.  Službu Lepší místo přestaví autor aplikace pan Jiří Rozvařil. Fond Otakara Motejla bude zastupovat a s krátkou prezentací o dalších projektech pro obce vystoupí paní Michaela Rybičková. Akci pořádá o. s. Naše Čelákovice pod záštitou starostky města PhDr. Zdeňky Tiché.

15.4.2014 14:31:26 | přečteno 1049x | Bc. Martin Chramosta