ENDE

Vyhledávání

Přihlášení Cookies
Bezpečné Čelákovice

Město Čelákovice

Informační portál města a úřadu
Jaro/léto - Městské muzeum - tvrz, nádvoří

Jaro/léto - Městské muzeum - tvrz, nádvoří

Městské muzeum v Čelákovicích, příspěvková organizace

Na Hrádku 464, Čelákovice 250 88
Tel: 326 991 556
Fax: 326 991 192
E-mail: cmm@volny.cz, info@celmuz.cz
WWW: http://www.celmuz.cz
Kontaktní osoba: Mgr. David Eisner

Čelákovická tvrz v lokalitě Na Hrádku stojí v severní části města na skalním výběžku levobřežní labské terasy. Dobu jejího vzniku a pravděpodobný vývoj podoby tvrze přiblížil až archeologicko-historický a stavebně-historický výzkum areálu a hlavní budovy provedený v době zahájení její rekonstrukce v 70. letech 20. století.

Virtuální prohlídky:

Aktuální informace:
www.celmuz.cz
www.facebook.com/MestskeMuezumVCelakovicich

Otevírací doba:
pondělí - neděle: 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00 hod.

Vstupné do expozic a na výstavy:
Hlavní expozice: základní 40 Kč, snížené 20 Kč (děti od 8 let, studenti, důchodci)
Aktuální výstavy: základní 30 Kč, snížené 20 Kč
Rodinné vstupné (dva dospělí s dětmi): 60 Kč (všechny expozice a výstavy)
Školní výpravy během připraveného muzejního programu: 10 Kč na žáka

Z historie:

Původně dřevěná tvrz byla kolem roku 1300 nahrazena kamennou stavbou šlechtického sídla. Koncem 15. a 16. století byla tvrz pozdně goticky a renesančně upravena, doplněna o hospodářský objekt a uzavřena hradební zdí se dvěma branami, z nichž původní západní nese letopočet 1579. Jižní část hlavní budovy, která vznikla propojením jižního a severovýchodního traktu, byla v roce 1730 snížena na přízemí a pokryta mansardovou střechou.
Majitelé tvrze se zpočátku měnili obdobně jako vlastníci města. Od krále, přes církevní hodnostáře a šlechtické rody, až po královskou komoru od roku 1665. Od roku 1778 až téměř do poloviny 20. století sloužila jak o výsadní hostinec. V té době její podoba utrpěla necitlivými stavebními zásahy.
Čelákovické muzeum vznikalo postupně od roku 1903 na základě výzvy občanům k darování historických předmětů. Skromné muzeum sídlilo nejdříve na radnici, ve 40. letech v domě č. p. 109 v Sedláčkově ulici. V roce 1949 byla muzejní sbírka definitivně přemístěna do tvrze. Ta byla upravována pro muzejní účely zvolna. V cestě stála řada překážek, především nevyhovující stavební stav objektu a jeho částečné využití pro bydlení. Koncem roku 1972 byla zahájena celková rekonstrukce objektu, která po deseti letech vrátila tvrzi její dnešní goticko-renesanční podobu. Bezprostředně po otevření nové expozice v roce 1983 ztratilo čelákovické muzeum na sem let svoji samostatnost. Získalo ji opět v roce 1990.


Tvrz - Městské muzeum Tvrz - Městské muzeum Tvrz - Městské muzeum Expozice košíkářství Městské muzeum - expozice Městské muzeum - expozice Městské muzeum - expozice Městské muzeum - expozice
 
Město Čelákovice
load